Meeting Room Schedule


Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday

 

Monday, September 16, 2019

Room Group Time
1st Floor Conf Rm
2nd Floor Conf Rm 1 SBDC Meeting
Evergreen Baptist Ushers
10 – 11:30 am
5:30 – 8:30 pm
2nd Floor Conf Rm 2
2nd Floor Conf Rm 3 Scott Bible Study 6 – 8 pm
2nd Floor Computer Lab Microsoft Excel Basics 2 – 4 pm
2nd Floor Gambrell Teen Rm
& Electric City Creative
Vinyl Cutter Basics 5 – 6 pm
2nd Floor Board Rm Delta Sigma Theta 5:30 – 7:30 pm
Children’s Meeting Rm Lego & Keva Planks 4 – 5 PM
Multipurpose Room – A, B and C joined
Room A Open Arms
Westside Class ’74
11 – 1 pm
6 – 8:30 pm
Room B Out & About And. Moms
DSS Family Matters
Westside Class ’65
9:30 – 11:30 am
12:30 – 3 pm
5 – 8:30 pm
Room C Made to Crave Study
NYAP / DSS (Alexander)
Sisters Cities – Geography
10 – 12 pm
12:30 – 4 pm
5 – 7 pm

Tuesday, September 17, 2019

Room Group Time
1st Floor Conf Rm DSS / Stars
Benedict Alumni Association
9 am – 5 pm
6 – 7:30 pm
2nd Floor Conf Rm 1 Michelin Interviews 7:30 am – 5 pm
2nd Floor Conf Rm 2 Michelin Interviews
Friends for Fostering
7:30 am – 5 pm
CANCELLED
2nd Floor Conf Rm 3 Greenville Tech Study Group (Dubose) 4 – 8 pm
2nd Floor Computer Lab Meet Libby
Tween Blogging
10 – 11:30 am
3:30 – 5:30 pm
2nd Floor Gambrell Teen Rm
& Electric City Creative
Fashion Design 3:30 – 5:30 pm
2nd Floor Board Rm ACL Youth Services
Westside Class ’65
2:30 – 4 pm
5 – 8:30 pm
Children’s Meeting Rm Toddler Tales & Tunes
Toddler Tales & Tunes
9:15 – 10:15 am
10:30 – 11:30 am
Multipurpose Room – A, B and C joined
Room A Quilters
Ladies of Justice
Wisdom to Wealth
9 – 11:30 am
12 – 2 pm
6:30 – 7:30 pm
Room B First Steps
Wealth Groove
9 – 11:30 am
6:30 – 8 pm
Room C Stray Animal Information (TNR) 6 – 8:30 pm

Wednesday, September 18, 2019

Room Group Time
1st Fl. Conf Rm Rebirth 6 – 8:30 pm
2nd Floor Conf Rm 1 Kingdom Vision Ministerial Class 7 – 8:30 pm
2nd Floor Conf Rm 2 Miller Tutoring 4:45 – 6 pm
2nd Floor Conf Rm 3
2nd Floor Computer Lab
2nd Floor Gambrell Teen Rm
& Electric City Creative
2nd Floor Board Rm ACL Managers
Westside Class ’65
2:30 pm
5 – 8:30 pm
Children’s Meeting Rm Books & Babies Story Time
Books & Babies Story Time
9:15 – 10:15 am
10:30 – 11:30 am
Multipurpose Room – A, B and C joined n/a
Room A SC Baby Net
Anderson Co. Gov. – Census Committee
Legal Shield
9:30 am – 12:30 pm
1 – 4 pm
5:30 – 8:30 pm
Room B Help Me Grow
New Spring Home Group
9 am – 1 pm
6:30 – 8:30 pm
Room C Ted Thomas Personality Workshop
T. L. Hanna – South Africa Trip (Bailey)
Cardinal Racquet Club
2:30 – 4:30 pm
5 – 6:30 pm
6:30 – 8:30 pm

Thursday, September 19, 2019

Room Group Time
1st Floor Conf Rm Yankee Clipper Coupons
Hikers & Backpackers
1 – 3 pm
7 – 8:30 pm
2nd Floor Conf Rm 1 New Foundations
Rocky River Baptist Association
10 am – 12 :30 pm
6 – 7:30 pm
2nd Floor Conf Rm 2 Hungry Generation 11 am – 12 pm
2nd Floor Conf Rm 3
2nd Floor Computer Lab
2nd Floor Gambrell Teen Rm
& Electric City Creative
Open Create 3 – 6 pm
2nd Floor Board Rm Sertoma 6 – 7:30 pm
Children’s Meeting Rm Preschool Story Time
Preschool Story Time
9:15 – 10:15 am
10:30 – 11:30 am
Multipurpose Room – A, B and C joined
Room A Anderson County Board of Education
Girl Scout Troop #3293
8 am – 1 pm
6 – 8:30 pm
Room B Anderson County Board of Education
Basic Genealogy Research
Hope 4-ward Family Group Conference
8 am – 1 pm
2 – 4 pm
4 – 7 pm
Room C Anderson County Board of Education
Basic Genealogy Research
Hope 4-ward Family Group Conference
8 am – 1 pm
2 – 4
4 – 7 pm

Friday, September 13, 2019

Room Group Time
1st Floor Conf Rm NYAP / DSS
NYAP / DSS
9:30 am – 12 pm
1 – 3:30 pm
2nd Floor Conf Rm 1 Speech Group (Zappitella) 10 – 11:30 am
2nd Floor Conf Rm 2 US Gov- Dept of Health/Human Services 11 am – 4 pm
2nd Floor Conf Rm 3 Nurse Family Partnership 11:30 am – 1 pm
2nd Floor Computer Lab
————————————————
2nd Floor Board Rm
2nd Floor Gambrell Teen Rm
& Electric City Creative
Children’s Meeting Rm
Multipurpose Room – A, B, and C joined Touchdown Club of Anderson
Guest- Mike Ayers- Wofford College
11:30 am – 1 pm
Room A Family Matters/DSS 3 – 5:30 pm
Room B
Room C

Saturday, September 14, 2019

Room Group Time
1st Floor Conf Rm Wealth Groove
JW House of Hope
11 am – 12:30 pm
1 – 4 pm
2nd Floor Conf Rm 1 NCTS – Kingdom Vision
Mint to be Fresh
CANCELLED
9 – 11 am
2nd Floor Conf Rm 2 Voice to Humanity 11 am – 1 pm
2nd Floor Conf Rm 3 My Econ
Political Campaign Training
11 am – 12:30 pm
1 – 4 pm
2nd Floor Board Room Handcrafts at the Library 10 am – 12 pm
2nd Floor Computer Lab
2nd Floor Gambrell Teen Rm
& Electric City Creative
Children’s Meeting Rm Family Story Time  10:30 – 11:30 am
Multipurpose Room – A, B, and C Joined n/a
Room A Anderson Co. Congress Christian Edu.
Kappa Zeta Omega
Tiaras to Crowns
9 – 11:30 am
11:45 am – 2 pm
2 – 4 pm
Room B Delta Sigma Theta 9 am – 2 pm
Room C Anderson Co. Democratic Party
Rebirth
Pressure Protege
9 – 11 am
11 am – 2 pm
2 – 5:30 pm

Sunday, September 15, 2019

Room Group Time
1st Floor Conf Rm Page Turners Book Club 3 – 5 pm
2nd Floor Conf Rm 1
2nd Floor Conf Rm 2
2nd Floor Conf Rm 3
2nd Floor Board Rm
2nd Floor Gambrell Teen Rm
& Electric City Creative
Children’s Meeting Rm
Multipurpose Room – A, B, and C Joined
Room A Upstate Daylily Society CANCELLED
Room B Anderson Christian Singles 2:30 – 5:30 pm
Room C Mainstream Rehab Services 3 – 5 pm