Meeting Room Schedule


Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday

Monday, October 20, 2014

Room Group Time
1st Floor Conference Room Girl Scout Troop 1531
Delta Sigma Theta
4 – 5:15 pm
5:30 – 8:30 pm
2nd Floor Conference Room 1 And. Co. Historical Society Officers Mtg.
Epstein Tutoring
Girl Scout Troop 1127
11 am – 1 pm
2 – 4 pm
5:45 – 7:45 pm
2nd Floor Conference Room 2 Broome Study
Girl Scout Troop 1127
12 – 4 pm
5:45 – 7:45 pm
2nd Floor Conference Room 3 Jerolamon Tutoring
Girl Scout Troop 1127
4 – 6 pm
6:15 – 7:45 pm
2nd Floor Computer Lab
2nd Floor Board Room
Children’s Meeting Room Makerspace – Tweens
Bilingual Spanish Story Time  
4 – 5:30 pm
6:30 – 7:30 pm
Multipurpose Room A, B, and C Rooms Joined 10 Annual Storytelling Festival Guests- Adam Booth, Geraldine Buckley Megan Hicks  6:30 pm
Room A n/a
Room B n/a
Room C n/a
2nd Floor Gambrell Teen Room Teens- Makerspace Monday!!! 6 pm

Tuesday, October 21, 2014

Room Group Time
1st Floor Conference Room The Beading Buddies
Rocky River BA-Women in Ministry Union 1
Girl Circle
9 am – 12 pm
4:45 – 5:45 pm
6 – 8:30 pm
2nd Floor Conference Room 1 Kingdom Vision 7 – 8:30 pm
2nd Floor Conference Room 2 Meca 6 – 8 pm
2nd Floor Conference Room 3 Voc Rehab
Anderson Bible Study
3:30 – 5 pm
6 – 8:30 pm
2nd Floor Computer Lab
2nd Floor Board Room NAACP Anderson Chapter  6:15 – 8:30 pm
Children’s Meeting Room Family Story Time 10:30 – 11:30 am
Multipurpose Room A, B, and C Rooms Joined 10th Annual Storytelling Festival Guests –  CAST – Clemson Area Storytellers’ Guild  6:30 pm
Room A Quilters 9 – 11:30 am
Room B First Steps 9 – 11:30 am
Room C Keller-Williams Training 9:30 am – 12:30 pm
2nd Floor Gambrell Teen Room Teens- Make Your Own Electronic Creations 7 pm

Wednesday, October 22, 2014

Room Group Time
1st Floor Conference Room Brown Bag Book Discussion
Divorce Care
12 – 1 pm
6 – 8:30 pm
2nd Floor Conference Room 1 Harbert Tutoring
Kingdom Vision
3:30 – 4:30 pm
7 – 8:30 pm
2nd Floor Conference Room 2 High Calling 7 – 8:30 pm
2nd Floor Conference Room 3 Jerolamon Tutoring
Anderson United
4 – 6 pm
7 – 8:30 pm
2nd Floor Computer Lab
2nd Floor Board Room
Children’s Meeting Room Babies/Toddlers Story Time 10:30 am
Multipurpose Room A, B, and C Rooms Joined  10th Annual Storytelling Festival Guests –  Geraldine Buckly – 2 Cinderellas  6:30 pm
Room A Vietnam Veterans Group Meeting 10 am – 12 pm
Room B
Room C
2nd Floor Gambrell Teen Room Teens- Xbox One  Game Day!! 4 pm

Thursday, October 23, 2014

Room Group Time
1st Floor Conference Room Restoration Bible Study
Carolina Family Services
Beth Moore Book of Luke
10 am – 12 pm
3:30 – 5 pm
6 – 8:30 pm
2nd Floor Conference Room 1 Harbert Tutoring
Mt Moriah Pastor Search
3:30 – 4:30 pm
6 – 8:30 pm
2nd Floor Conference Room 2  Pine Grove Baptist Church 6 – 8:30 pm
2nd Floor Conference Room 3 The Light Bible Study 6 – 7 pm
2nd Floor Computer Lab Open Lab
Basic MS Excel
10 am – 1 pm
3 – 6 pm
2nd Floor Board Room
Children’s Meeting Room Family Story Time
Tweens Program
10:30 – 11:30 am 4:30 – 5:30 pm
Multipurpose Room A, B, and C Rooms Joined  Heritage Garden Club
Yankee Clipper
10th Annual Storytelling Festival Guests – Tim Lowery
 9 am – 12 pm
1 – 3 pm
6:30 – 8:30 pm
Room A
Room B
Room C
2nd Floor Gambrell Teen Room Teen Flix- Oblivion 5 pm

Friday, October 24, 2014

Room Group Time
1st Floor Conference Room Heath’s Haven Life Skills
Carolina Family Services
10 am – 12 pm
3:30 – 5 pm
2nd Floor Conference Room 1 AU Life Long Learning 2:30 -5 pm
2nd Floor Conference Room 2
2nd Floor Conference Room 3
2nd Floor Computer Lab
2nd Floor Board Room
Children’s Meeting Room
Multipurpose Room A, B, and C Rooms Joined Touchdown Club of Anderson Guest-  Buddy Pough
10th Annual Storytelling Festival Guests – Andy Offutt Irwin with the Trio: Porkchop Branch, Dustin Owens, & Jay Wright
12 – 1 pm
6:30 – 8:30 pm
Room A
Room B
Room C
2nd Floor Gambrell Teen Room

Saturday, October 25, 2014

Room Group Time
1st Floor Conference Room My ECON
Girl Scout Troop 2950
Invisible Person Group Study
9 am – 12 pm
12 -2 pm
3 – 4 pm
2nd Floor Conference Room 1 Blanding Reunion Meeting 4 – 5 pm
2nd Floor Conference Room 2
2nd Floor Conference Room 3
2nd Floor Computer Lab
2nd Floor Board Room  Knitting Crocheting  10 am – 12 pm
Children’s Meeting Room
Multipurpose Room A, B, and C Rooms Joined TOPS Rally
Poetz of Miracles, Inc
9 am – 3 pm
3:15 – 5:30 pm
Room A
Room B
Room C
2nd Floor Gambrell Teen Room

Sunday, October 26, 2014

Room Group Time
1st Floor Conference Room
2nd Floor Conference Room 1 Fields Bible Study 2 – 4 pm
2nd Floor Conference Room 2 Girl Scout Troop 61 2 – 4:30 pm
2nd Floor Conference Room 3 Girl Scout Troop 61 2 – 4:30 pm
2nd Floor Computer Lab
2nd Floor Board Room
Children’s Meeting Room
Multipurpose Room A, B, and C Rooms Joined  Rescare 2 – 5:30 pm
Room A
Room B
Room C
2nd Floor Gambrell Teen Room